|
Témaindító hozzászólás
|
2007.04.25. 10:37 - |
Sziasztok!
Most jelentkeztem be a május 26.-ai horary gyakorlatra. Mi a meglátásotok, jó, érdemes menni? (Mondjuk mindenképpen megyek, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre.) |
[280-261] [260-241] [240-221] [220-201] [200-181] [180-161] [160-141] [140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
Saunders,Lilly,Tárnoki,
a többi ment emilben. |
Uhh, Aromo, ki írta ezt a monografikust meg azt, hogy partil, partill és partilll? :D
Az alak valójában a jegynek felel meg?
Így van. De ezt leírtam Neked egy másik topikban is valamelyik nap. :)
Nagyon leegyszerűsítve a következőképpen értelmezem: a platikus aspektus az alakok (vagyis jegyek) közötti aspektus, míg a partilis a fokszám szerinti aspektus. A partilis aspektusnál fordulhat elő, hogy az égitest két egymás melletti jegybe eshet (mint például Lovecraft képletében a Nap és a Szaturnusz), ebben az esetben viszont a platikus megközelítésben nem beszélhetünk együttállásról.
Pontosan. A horaryban van a partill aspektus, amikor az égitestek ugyanazon a fokszámon alkotnak egymással fényszöget.
Nem a horaryban van így, csak Lilly félreértelmezte a fogalmat, és ezért van, hogy nála a partile aspect azt jelenti, hogy a planetek ugyanazon a degreen állnak. :D |
Csak mert a 3. leckénél tartok, összefoglalnám ahogy én értettem:
Platikus, :fél orbiszokon belül vannak
pl. Vénusz 10f Mars18f
Monografikus: Vénusz10f Jupiter 16f
Csak Jupi fél orbisza éri el,Vénuszt
Partil: Vénusz10f Jupi16f
Mindkettő fél orbisza éri egymást
Partill: Vénusz 16f 01' Jupi 16f 59'
Egzakt vagy
korporális: Vénusz 16f 10' Jupi 16f 15'
Részben Lilly részben R Sanders alapján, Lilly féle orbiszokkal Jupi 12f Mars7f30' Vénusz8f
Tudom hogy Osthinál másképp lesz,csak még azt nem hogy hogyan? |
Úgy érzem, hogy a hyleggel valamennyire előbbre jutottam.
Csak azért, hogy megtanuljam a terminológiádat néhány fogalmat tisztázok magamnak. Alakhármasság lesz a triplicitás, amit a horaryban tanultam. Körzet a terminus. Az alak valójában a jegynek felel meg?
http://astroblogia.blogol.hu/?d=2006-8
címen találtam az aspektusról információt. Nagyon leegyszerűsítve a következőképpen értelmezem: a platikus aspektus az alakok (vagyis jegyek) közötti aspektus, míg a partilis a fokszám szerinti aspektus. A partilis aspektusnál fordulhat elő, hogy az égitest két egymás melletti jegybe eshet (mint például Lovecraft képletében a Nap és a Szaturnusz), ebben az esetben viszont a platikus megközelítésben nem beszélhetünk együttállásról.
A horaryban van a partill aspektus, amikor az égitestek ugyanazon a fokszámon alkotnak egymással fényszöget. Ez a fogalom létezik itt is?
|
A képletben a Nap a 11-es házban, férfias jegyben az Oroszlánban. Ez már szóba jöhet Hylegként.
Így van.
A Napot aspektálja bármelyik ura (jegy szerinti, triplicitás és terminus)? Jegy szerinti ura önmaga (a Nap uralomban). Vehetem úgy, hogy aspektálja önmagát (együttáll önmagával)? Ennek akkor lehet jelentősége, ha más égitest nem aspektálja a Napot.
A Jupiter (résztvevő alakhármasság-úr) és a Mars (a körzet ura) is aspektuális kapcsolatban van alak szerint (platikusan). Viszont a Nap eleve méltóságban van, tehát kapásból vehetjük életadónak.
Milyen orbiszt kell figyelembe venni?
Az életadó-számításnál nem feltétlenül kell hatókört nézni, elég a platikus aspektus. A módszer a görögök óta létezik, ők pedig még nem használtak hatókört. Ennek elsősorban a kérdéseknél van jelentősége.
De a Napot és a Szaturnuszt elválasztja a jegyhatár. Itt is van jegyhatár, mint a horaryban, vagy az aspektus figyelembevételekor nincsenek jegyhatárok?
De, itt mindenképpen figyelembe kell venni, hogy alak szerint megvan-e az aspektus. A Szaturnusz esetében például nincs.
|
Olvasom Howard Phillips Lovecraft nativitása 2. Életerő és élettartam c. tanulmányodat. Ebben a következőt írod: „ A képletben az életadó a napszak fővilágítója, a Nap: ez adja az életerőt.”
H.P.Lovecraft képlete nappali.
-
A képletben a Nap a 11-es házban, férfias jegyben az Oroszlánban. Ez már szóba jöhet Hylegként.
-
A Napot aspektálja bármelyik ura (jegy szerinti, triplicitás és terminus)? Jegy szerinti ura önmaga (a Nap uralomban). Vehetem úgy, hogy aspektálja önmagát (együttáll önmagával)? Ennek akkor lehet jelentősége, ha más égitest nem aspektálja a Napot.
-
Triplicitás urai a Nap (önmaga), a Jupiter és a Szaturnusz.
-
A Jupiter és a nap oppozícióban jegy szerint, de orbiszin kívül. Milyen orbiszt kell figyelembe venni. Használhatom a KK könyv táblázatát a felezett orbiszokra?
-
A Szaturnusz már gyanús, mert majdnem 9 fokra a Naptól, ez vehető együttállásnak is. De a Napot és a Szaturnuszt elválasztja a jegyhatár.
-
Itt is van jegyhatár, mint a horaryban, vagy az aspektus figyelembevételekor nincsenek jegyhatárok?
-
A terminus ura a Mars. Jegy szerint a Nap és a Mars trigonban (mindkettő tüzes jegyben). Elég a jegy szerinti aspektus, vagy szigorúan be kell tartani az orbiszt?
-
Végül melyik lesz a Napot aspektáló égitest?
|
Kedves Firmicus!
Miről várod a véleményemet? |
Kedves Osthanes!
Elnézést, hogy Zerge válaszát úgy tekintettem, mintha a tiéd lenne.Ez csak azért történhetett meg, mert nagyon várom a te véleményed. |
Fehér csillagom, a Hattyú farkán!
Hol vagy? |
Már késő! (kabátlopás esete forog fenn:-)) |
Kedves DenebAdige!
Köszönöm a nagyon részletes meghatározást. Ezt most egy kicsit emésztem, aztán majd folytatom tovább a kérdezősködést. Bár most is vannak gondjaim.
Például Osthanes a következőt írta:„Csak horiozont fölötti jelölő jöhet ki, ha ezeket a szabályokat követed. Vagy az aszc. maga.”
Ez azt jelenti, hogy mondjuk egy nappali képletnél, ha a Nap nem lehet a Hyleg (mert éppen 12-es házas), akkor egy horizont alatti sarokházas (IV-es ) Hold nem töltheti be a Hyleg szerepét? Hogy van ez pontosan? Aztán az is meglepett, hogy egy 8-as házban lévő Nap (férfias jegyben) lehet Hyleg. Mi lehet ennek a magyarázata? |
Á, értem, tehát nem az életadó fogalmát, hanem a megtalálási utat kellett volna leírnom. Sajnos abból legalább tucatnyi van, bár az elvek nagyjából megegyeznek. Éppenséggel ez egy is olyan téma, amelyet nem lehet automatizálni. Igen, Bonatti módszere elég körültekintő - bár Zoller kissé kiegészítette itt-ott -, de nincs legfőbb tekintély, így az övé is csak egy a sok közül. Eddig még nem foglalkoztam a témával a kellő mélységben - éppen azért, mert tényleg tucatnyi eljárás van -, eddig viszont biztosra mentem, és olyan képleteket néztem, ahol elég egyértelmű volt a dolog. A téma elég meleg (következésképpen nem hileg, haha), de mivel csak az életerő-számításnál lényeges, azt hiszem, nem annyira égető fontosságú. |
A Hyleg kiválasztásának pontos módszere Bonatus-Zoller szerint:
Nappali születés esetén - HA LEGALÁBB EGY URA ASPEKTÁLJA(arculati úr nem számít) - :
1. A Nap a Hyleg ha az I.,X., vagy 11. területen van.
2. A Nap a Hyleg ha férfias alakban van a VII., 8., vagy 9. területen.
3.A Hold a Hyleg ha sarok-,követő-, ill. ha a 3. területen van.
4. A Szerencse Része a Hyleg ha a születést megelőzően Telihold volt.
5. Az Asc. a Hyleg ha a születést megelőzően Újhold volt.
6. A Szerencse Része a Hyleg ha aspektusban van a Nappal, vagy a Holddal vagy együtt áll az Asc.-sel.
7. A S.A.N.(a születést megelőző Újhold vagy Telihold helye) a Hyleg ha aspektusban van a Nappal, a Holddal, az Asc.-sel vagy a Szerencse Részével vagy egy jótevővel sarok-, vagy követő területről.
Éjszakai születés esetén - HA LEGALÁBB EGY URA ASPEKTÁLJA - a
1. Hold a Hyleg ha sarok- ,követő- vagy a 3. területen van.
2. A Szerencse Része a Hyleg ha a születést megelőzően Telihold volt.
3. Az Asc. a Hyleg ha a születést megelőzően Újhold volt.
4. A Szerencse Része a Hyleg ha aspektusban vana Nappal vagy a Holddal ,vagy ha együtt áll az Asc.-sel.
5. A S.A.N. a Hyleg ha aspektusban van a Nappal, a Holddal, az Asc.-sel vagy a Szerencse Részével vagy egy jótevővel sarok- vagy követő területről. |
Kíváncsi vagyok, hogy Osthanes milyen metódust használ. Ezek szerint nem Bonattiét.
Ki szerint határozza meg a hyleget? Vagy saját módszerrel dolgozik? |
Jó-e a következő Hyleg meghatározási módszer? Állítólag Bonattitól származik.
Tényleg így írja Bonatti, ha jól csal az emlékezetem, de mindegyik jelölt esetében fontos, hogy valamilyen szintű ura lássa.
Mit jelent az, hogy a képlet konjunkcionális- ha a születést megelőzően Újhold volt ?
Mit jelent az, hogy a képlet prevencionális – ha a születést megelőzően Telihold volt?
Ühüm.
Ühüm.
A fenti felsorolásban nincs megkülönböztetve, hogy a képlet nappali vagy éjszakai vagy legalábbis a fentiekből nem derül ki. Hogyan kell figyelembe venni?
Csak horiozont fölötti jelölő jöhet ki, ha ezeket a szabályokat követed. Vagy az aszc. maga.
|
Jó-e a következő Hyleg meghatározási módszer? Állítólag Bonattitól származik.
A Nap:
Ha a Nap az I. 11., vagy X. házban van, maszkulin vagy feminin jegyben van, akkor ez a Hyleg.
Ha a Nap a VII, 8, vagy 9. házban van maszkulin jegyben, akkor ez a Hyleg.
Ha nem a Nap a Hyleg, akkor nézzük meg a Holdat.
A Hold:
Ha a Hold bármelyik sarokházban vagy követő házban és feminin jegyben van, és annak a foknak, ahol áll, bármelyik ura (uralkodó, exaltáció, triplicitás vagy terminus) fényszöget vet rá, a Hold a Hyleg.
Az Ascendens:
Ha a Nap és a Hold nem lehet a Hyleg, és a képlet konjunkcionális, akkor vegyük az Ascendens fokát, ha bármely urával fényszög kapcsolatban van. Ha az Ascendens sem lehet a Hyleg, használjuk a Szerencsepontot.
A Szerencsepont:
Ha a Nap és a Hold nem lehet a Hyleg és a képlet prevencionális, és a POF bármely ura fényszöget vet rá, vegyük a Szerencsepontoz Hylegnek. Ha nem a Szerencsepont, használjuk az Ascendenst.
A megelőző telihold vagy újhold:
Ha a fent leírtak mindegyikét elvetettük, konjunkcionális képletben nézzük meg, hogy a megelőző újhold valamely ura fényszöget vet-e az újholdra. (Bonatti nem teszi hozzá, hogy ugyanez érvényes lenne telihold esetében is)
-----------------------
Mit jelent az, hogy a képlet konjunkcionális- ha a születést megelőzően Újhold volt ?
Mit jelent az, hogy a képlet prevencionális – ha a születést megelőzően Telihold volt?
A fenti felsorolásban nincs megkülönböztetve, hogy a képlet nappali vagy éjszakai vagy legalábbis a fentiekből nem derül ki. Hogyan kell figyelembe venni?
|
Hogyne!
A hyleg - de nevezzük inkább életadónak - az a pont a zodiákuson, amely az életerő származási helyét jelöli meg a születési képletekben. Ez a pont mindenképpen a fényekhez kötődik, és valamelyik a következők közül: (1) Nap, (2) Hold, (3) Időmeghatározó (AC), (4) Szerencserész, (5) a Prenatális Szizigum. Hogy éppen melyik, az azon múlik, hogy a születés nappali vagy éjszakai, és hogy az adott pontok hová esnek a képletben. A gyakorlatban erre számos módszer létezik, mivel egyes szerzők más és más útvonalat írnak le a megkereséshez, de összefoglalóan a lényeg az, hogy a pontnak kedvező helyre kell esnie, hogy életadó lehessen.
(A hyleg kifejezés egyébként a görög aphetész 'elindító' arabosított perzsa fordításának latinizált változata.) |
Osthanes!
Elmagyaráznád a Hyleg fogalmát?
Firmicus |
Honnét lehet üres képletet letölteni? vagy árulnak még valamelyik boltban? tyíz éve még votl az elixírben pl. többféle, tegnap bementem, azt mondja alyány, mióta ő ott van, nincs :) |
[280-261] [260-241] [240-221] [220-201] [200-181] [180-161] [160-141] [140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
| |